AMASYA SULUOVA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"100. YIL İSTİKLAL MARŞI'MIZI GÜZEL OKUMA YARIŞMASI" SONUÇLANDI

Suluova Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz iş birliğinde 7'den 77'ye herkesin katılabildiği "100. Yıl İstiklal Marşı'mızı Güzel Okuma Yarışması" sonuçlandı.


12 Mart İstiklal Marşı'mızın Kabulü'nün 100. Yıl dönümünde Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen programda yüzlerce video arasından ilk 3'e girmeyi başaranlar İlçe Kaymakamımız Abdullah ŞEN, Belediye Başkanımız Fatih ÜÇOK ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet DAVU'nun elinden tablet ödüllerini aldılar.

Program başında açılış konuşması yaparak yarışma ile ilgili bilgi veren İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet DAVU şunları söyledi:

"Bugün İstiklal Marşı'mızın Kabulünün 100. Yılı. Gönül isterdi ki böylesine anlamlı ve özel bir günde, sevinçle, heyecanla ve gururla bu salonu dolduralım, hep birlikte coşkuyla güzel bir program yaşayalım.

Ancak sevdiklerimizi salgın tehlikesinden korumak için bir süre daha kontrollü sosyal hayatımıza devam etmek ve tedbirler konusunda çok dikkatli olmak zorundayız.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal Marşı'nın kabul edilmesinin 100. yılı olan 2021 yılı, "İstiklal Marşı Yılı" olarak ilan edildi.

Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY, birlik ve beraberliğimizin sembolü İstiklal Marşı'mız ile dünyaya meydan okuduğumuz destansı mücadelenin umudunu, azmini, kararlılığını ve inancını yüreklerden mısralara taşımıştır.

Bizlerde bu anlamlı ve özel yıl için Belediyemiz ile birlikte 7'den 77'ye herkesin katılabileceği İstiklal Marşı'mızı Güzel Okuma Yarışması düzenledik. Şunu büyük bir mutlulukla söyleyebiliriz ki yarışmamıza sadece Suluova'dan değil, Amasya'dan, Tokat'tan, Ankara'dan, İstanbul'dan hatta Makedonya'dan, Arabistan'dan, Almanya'dan ve Rusya'dan katılımlar oldu.

353 tane yurt içinden, 36 tane Makedonya'dan, 4 tane Suudi Arabistan'dan, 1 tane Almanya'dan ve 1 tane de Rusya'dan olmak üzere toplam 395 eser yarışmamıza katıldı.

Yani yerel çapta çıktığımız yarışmamız ulusal değil artık uluslararası boyuta taşındı.

Videoları izlerken hem duygulandık hem de gururlandık...Sizlere Makedonya'dan, Üsküp'ten, Kalkandelen'den, Gostivar'dan, Zdunye Köyü'nden, Cidde'den, Duisburg'dan, Moskova'dan selam var...

Dereceye girenleri tebrik ediyor; desteklerinden dolayı İlçe Kaymakamımız Sayın Abdullah ŞEN'e, Belediye Başkanımız Sayın Fatih ÜÇOK'a ve yarışmaya katılan, emek veren, zaman ayıran herkese yürekten teşekkürlerimi iletiyorum. "

Böylesi güzel bir yarışmaya adında olduğu gibi 7'den 77'ye yoğun ilgi gösterilmesinden, ülkemiz sınırlarını aşarak sesimizin yurt dışından da duyulmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanımız Fatih ÜÇOK, İstiklal Marşımız ile milletimizin vatan ve bayrak sevgisinin, özgür ve bağımsız yaşama tutkusundan ödün vermeden haksızlıklara karşı dimdik ayakta durarak yeniden var olma mücadelesinin tüm dünyaya ispat edildiğinin altını çizdi.

İstiklal şairimiz Mehmet Akif ERSOY'un milli mücadele döneminde İstiklal Marşımıza 'Korkma' diyerek başladığını ve milli mücadele için büyük cesaret verdiğini belirten Belediye Başkanımız Fatih ÜÇOK, şehitlerimizin emaneti bu cennet vatanı muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerine vurgu yaptı.

Bu anlamda her bir mısrasında vatan ve bayrak aşkı bulunan İstiklal Marşı'mızın taşıdığı anlamın daha küçük yaşlardan itibaren çocuklarımıza aktarılabilmesinin önemine dikkat çeken Belediye Başkanımız Fatih ÜÇOK, yarışmaya katılan herkese teşekkürlerini ileterek, dereceye girenleri tebrik ederek kutladı.

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü'nün 100. yılı gibi özel bir programda, birlik ve beraberliğimizin sembolü İstiklal Marşı'mız ile dünyaya meydan okuduğumuz destansı mücadelenin umudunu, azmini, kararlılığını ve inancını yüreklerden mısralara taşıyan Vatan Şairimiz Mehmet Akif ERSOY başta olmak üzere istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmetle ve minnetle andığını söyleyen İlçe Kaymakamımız Abdullah ŞEN ise, yarışmanın hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini ileterek dereceye girenleri tebrik ederek kutladı.

Ayrıca programda seyredilen ve İstiklal Marşı'mızın her bir mısrasının ilçemizdeki bütün okullarımızda görev yapan öğretmenlerin katılımıyla okunduğu "100. Yıl Klip Çalışması" katılımcılardan tam not aldı.

"100. Yıl İstiklal Marşımızı Güzel Okuma Yarışmasına" yurt dışı katılımın fazla olmasından dolayı, yarışma yurt içi ve yurt dışı olmak üzere iki ayrı kategoride değerlendirerek sonuçlandırıldı.

Yurt Dışı Değerlendirmesine Göre ;

1. Makedonya'dan Hanzade HAYRULLAH, 

2. Suudi Arabistan Cidde'den Zehra MOUSTAPHA ve

3. ise yine Makedonya'dan Mira ŞASAVARE oldu.

Yurt İçi Değerlendirmesine Göre ;

1. Sudegül ÇULHA,

2. Tuana ÖZATA ve

3. ise Almina Zeynep ÖZTÜRK ve Annesi Sibel ÖZTÜRK oldu.

 

12-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-2021

Suluova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Cumhuriyet Mahallesi Suluova/Amasya - 03584172426

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.