AMASYA SULUOVA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE KAYMAKAMIMIZ SAYIN DR. VURAL KARAGÜL’ÜN “ OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİ “ AÇIKLAMASI

Anayasada yer alan eğitim hakkı ve bilhassa yetişkin okuma yazma eğitimi hayat boyu öğrenmenin temelini oluşturmaktadır. Eğitim ve öğretim hakkından yararlanmayan ve temel okuma yazma eğitimini tamamlamayan kişilerin, yasaların kendilerine verdiği diğer hak ve özgürlüklerden de yeterince yararlanmadıkları görülmüştür.
İLÇE KAYMAKAMIMIZ SAYIN DR. VURAL KARAGÜL’ÜN “ OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİ “ AÇIKLAMASI

Bugüne kadar yetişkinlere yönelik okuma yazma çalışmaları düzenli bir şekilde yürütülmüştür. 2008 yılına girildiğinde okuma yazma bilmeyen yetişkinlerin sayısı 4.863.414 kişi ( % 9,24 ) iken Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN’ın başlatmış ve gerçekleştirmiş  oldukları “ Ana-Kız Okuldayız “ kampanyası sonunda 2012 yılında bu sayı 2.784.257 kişiye ( % 4,93 ) düşürülmüştür.

2017 TÜİK verilerine göre 80 milyon 810 bin olan Türkiye nüfusunun 60 milyonu 14 yaş ve üzerindedir. Bu nüfustan, örgün eğitim çağı dışına çıkmış olanlardan 2.432.613’ü ( % 4,09 ) halen okuma yazma bilmemektedir.

Bu amaçla Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde, Okuryazarlık Seferberliği başlatılmıştır.

Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın I. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına katılmaları sağlanarak okur yazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan II. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına yönlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Okuryazarlık seferberliğinin ilk dönemi 5 Şubat 2018 ile 15 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsayacak olup, 5-19 Şubat 2018 tarihleri arasında Halk Eğitim Merkezimizce okuma yazma bilmeyenlerin tespiti için gerekli alan tarama çalışmaları yapılacaktır.

Okuryazarlık Seferberliği kapsamında ilçemizde aşağıda belirtilen çalışmaların yapılması planlanmaktadır:

  • Okuryazarlık seferberliği ile ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitimi Merkezi ve tüm okulların resmi internet sitelerinde duyuru yapılacaktır.
  • Okuryazarlık seferberliği ile ilgili gazete haberi yayınlanacaktır.
  • Okuryazarlık seferberliği ile ilgili belediyeden anons yapılacak, reklam panoları ve bilbordlarda tanıtıcı görseller kullanılacaktır.
  • Okuryazarlık seferberliği ile ilgili İlçe Müftülüğümüz tarafından Cuma günleri sohbet ve hutbelerde duyuru yapılacaktır.
  • Okuryazarlık seferberliği ile ilgili okul müdürlükleri tarafından velilere ve öğrencilere yönelik bilgilendirmeler yapılarak, çevrelerinde okur yazar olmayan insanlar varsa, Halk Eğitimi Merkezi ve Okul Müdürlüklerine başvuru yapabilmeleri sağlanacaktır.
  • İlçe ve köy muhtarlarımız, bölgelerinde alan taramaları yaparak okur yazar olmayan vatandaşlarımızın Halk Eğitim Merkezine yönlendirilmeleri ve kurslara katılımları sağlanacaktır.
  • Okuryazarlık seferberliği ile ilgili hazırlanacak afiş ve broşürler tüm kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılacaktır.
  • Alan taramaları sonucunda 5 Mart 2018 tarihine kadar Şehit Hüseyin Düzenli Halk Eğitim Merkezince okuma yazma kursları açılacaktır.

           Suluova Kaymakamlığı olarak hedefimiz, ilçemizde okuma yazma bilmeyen hiçbir vatandaşımızın kalmamasıdır. Bu açıdan muhtarlarımıza, kurum amirlerimize, okul müdürlerimize, öğretmenlerimize, evinde okuma yazma bilmeyen hane reislerine kısacası hepimize önemli görevler düşmektedir.

       Okuryazarlık seferberliğinin ülkemiz, ilimiz ve ilçemiz için hayırlara vesile olmasını diler; herkese bu anlamlı çalışmada başarı ve kolaylıklar dilerim.

 

                                                                       Dr. Vural KARAGÜL

                                                                                    Suluova Kaymakamı

Suluova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Cumhuriyet Mahallesi Suluova/Amasya - 03584172426

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.